Bariery drogowe, lustra drogowe, progi zwalniające – należą do urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego. Są one bardzo istotne nie tylko na drogach szybkiego ruchu, ale również na drogach lokalnych, gminnych, czy przy szkołach. Ich głównym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się więcej o tego typu urządzeniach.
Zastosowanie barier drogowych i innych urządzeń, stosowanych na drogach
Nadrzędnym celem urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego jest ochrona kierowców, pieszych, rowerzystów czy osób, które wykonują prace ziemne. Zapewniają nie tylko bezpieczeństwo, ale również mają wpływ na organizację ruchu. Do ich innych zadań należy:
- wskazywanie pikiet dróg,
- oznaczanie obiektów, które znajdują się w skrajni dróg,
- zabezpieczenie robót, prowadzonych na drogach,
- zamykanie pasa, drogi ruchu,
- informowanie i ostrzeganie kierowców.
Wszelkie takie urządzenia dzielimy na aktywne i pasywne. Znajdują się praktycznie na każdej drodze. Nie tylko na autostradach , ale również na drogach lokalnych, gminnych.
Balustrady drogowe – rodzaje
Balustrady drogowe spotkamy przy drogach szybkiego ruchu, autostradach i drogach ekspresowych. Ale nie tylko. Bariery drogowe wykorzystuje się również przy przejściach dla pieszych, przy mostach i innych. Do rodzaju balustrad drogowych zaliczamy balustrady mostowe, balustrady energochłonne, barierki drogowe i wiele innych.
Jak wybrać odpowiedniego producenta barier drogowych?
Jest wielu producentów i dostawców barier ochronnych. Każde bariery drogowe powinny posiadać niezbędne certyfikaty i atesty jakości. Ich montaż powinien być zgodny z przepisami, a dokładniej z rozporządzeniem ministra Infrastruktury. Aktualnie bariery drogowe powinny spełniać normy PN
EN 1317. Są to bariery gotowe do montażu.
Urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w wielu miejscach są niezbędne. Zapewniają bezpieczeństwo nie tylko kierowcom pojazdów, ale również pieszym i rowerzystom.