Bez kategorii

Dobry neurolog Kraków – skuteczne leczenie dystonii

Rehabilitacja po udarze Kraków

Dystonia jest chorobą neurologiczną. Zaliczana jest do schorzeń nazywanych zaburzeniami ruchowymi.  Obejmuje grupę mimowolnych ruchów i zaburzeń, np. skrętów głowy, których pacjent nie może opanować. Dystonią może być zajęta jedna część ciała lub kilka różnych. Choroba nie zaburza innych prawidłowych funkcji mózgu. Aby skutecznie leczyć chorobę warto poszukać dobrego neurologa.

Dystonia Kraków – klasyfikacja w zależności od przyczyny:

  • dystonia pierwotna – obejmuje dystonię dziedziczną,
  • dystonia w chorobach neurozwyrodnieniowych – np. w chorobach: Wilsona, Huntingtona, Parkinsona,
  • zespół dystonia-plus – to grupa schorzeń, gdzie dominującym objawem jest dystonia oraz dodatkowo występuje np. parkinsonizm
  • dystonia wtórna – jest ubocznym działaniem leków (np. metoklopramidu) lub występuje w przebiegu innych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego. Może wystąpić zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Dystonia Kraków – Jakie są przyczyny dystonii?

Przyczyny powstania choroby nie są całkowicie zbadane. Najprawdopodobniej dochodzi do zaburzeń funkcjonowania połączeń nerwowych w obrębie tzw. jąder podkorowych, które odpowiadają za współpracę i prawidłowe skurcze różnych mięśni w czasie wykonywania ruchu. Gdy ta część mózgu nie pracuje prawidłowo, dochodzi do niekontrolowanych skurczów mięśni.  Te ruchy noszą nazwę ruchów dystonicznych. Dystonia która wystąpi u dziecka i nie jest spowodowana reakcją organizmu na przyjmowane leki, zazwyczaj ma podłoże genetyczne. Nie każda osoba, która dziedziczy nieprawidłowy gen musi zachorować.

Dobry neurolog Kraków

Jak radzić sobie z chorobą?

Osoby cierpiące na dystronie czują się wykluczone. Skręty głowy, mimowolne ruchy, na które chory nie ma wpływu, wywołują często zainteresowanie wśród przechodniów. Należy nie ukrywać swojej choroby przed otoczeniem, rodziną i kolegami z pracy. Należy wytłumaczyć bliskim czym jest choroba i z jakimi trudnościami trzeba się mierzyć. Warto zadbać o swoje samopoczucie i wprowadzić do swojego życia różne techniki relaksacyjne, które pomogą nam w walce ze stresem i poczuciem odrzucenia. W leczeniu dystonii pomoże dobry neurolog Kraków. Masaż pomoże w walce z bólem zmęczonych mięśni oraz pomoże się odprężyć.